Sunday, May 7, 2006

Kutsal Kan ( Saint-Sang, Holy Blood, Heilig Bloed)


Eveeeet,

İlkerime de yardım ettim..e ee şimdi ne yapıcam ben??
Zaten ilkbahar geldi dedik yalancı çıktık. Sabahtan beri yağmur yağıyor..İlker'im de Tez'ini yetiştirmek için uğraşiyor.. ben mi ne yapıyorum..ööööö ben mi? e işte kahvalti mahvalti hazirladim..birazdan da ö.yemeği yeriz..ama arada gene Meyve atıştırdık..altını çizeyim ki..meyve yemiyorsunuz diyenleri utandiralim :))
E blogcu olduk artik dimi? biz de azcık günlerimizden bahsedelim.. neler yaptık neler yapıcaz.

Efendim biz şimdi geçen gün süper bi elektrikli süpürge aldık, ayıptır söylemesi söle torbasızından, şöyle en yüksek modelinden.. ama gelin görün ki o torbasızı yıkamak lazım..bir kerede o kadar pisliği nasıl çekti ben de anlamadım.. aman durun..yok yok..evim pis değil valla !!! sadece eski-ev sahibinin süpürgesi çok kötüydü..ondun bu böyle bütün yer halılarını cillop gibi yapti..yani (çevir kazı yanmasın)..demek istediğim..eskiden hep üstteki tozu aliyormus..bu taaa derinlerden temizledi halıları.. hah..oldu mu :)
Şimdi siz ama böyle elektrik süpürgesi maceralarımla da yeterince ilgilenmezsiniz..ben en iyisi sizi daha eğlenceli konularla kandırayım ki daha çok gelin buralara :)

Öööö..şimdi bizim burdaki chapelle'de.. hmm.. ay ne derler türkçesine?? (ya valla bulamadım..) kilise diyelim hadi.

Bizim burdaki kilisenin Hristiyanlik alemi için büyük bir önemi var. Neden diyecek olursanız kilisenin paha biçilmez bir hazineye sahip olmasından dolayı diyecem ve hemen devam edicem:

Kutsal Kan (Saint-Sang, Holy Blood, Heilig Bloed)
Simdi Tarihçesine bakınca bu kutsal kan İstanbul henüz Konstantinopolis iken 4.haçlı seferleri sırasında şehrin haçlılar tarafından ele geçirilmesinden sonra talan edilimiş. Ve muhtemelen Flandre Komtu IX. Baudouin tararfindan memleketine yani Brüj'e yollanmış deniyor. Kutsal kanın korunduğu kristal ve işlemeli kap için de o dönemin Konstantinopolis sanatına benzediği söyleniliyor.

Ben bu kadarını biliyorum. Daha fazla öğrenmek isterseniz Brüj'e buyrun.

Ha benim bu Kutsal Kan'dan bahsetme amacım, bu ay bu Kanın Brüj sokaklarında seremoni şeklinde sokak sokak dolaştırılacağı içindir.
Denilene göre, ki inşallah bende görücem, Brüj halkı Ortaçağ elbiselerini giyip hepberaber bu olayı her sene mayıs ayında tekrarlıyorlarmış.
Bu sene 25Mayıs günü saat 15.00'den itibarenmiş.. Heycanla bekliyorum. Ha bu arada..kafamda hep ayın 5.diye kalmış, bak gördün mu kaçırdın..utan valla kendinden diyordum ki..25.de olduğunu öğrendim.rahatladım. Gene sanırım bu festival çerçevesinde bu haftalar hep aktiviteli geçicek. Mesela dün bizim sokaktan-ki çok da işlek bir sokak değil hani-bir bando grubu ve peşinden cocuklar ve ebeveyinler geçti..
resim mi?.. yok resim.. güzel çalmıyorlardı ben de çekmedim.. :P

No comments: